Tento kopec o nadmořské výšce 369,8 m n. m. se nachází mezi Železnicí a Těšínem, přičemž ze severu ho obtéká Ploužnický potok, jenž byl dříve zván jako Ploučnice. Není sice tak veliký, ale má…
Na tomto místě dříve stál gotický objekt, který byl radikálně přestavěn nebo úplně nahrazen jednopatrovým kamenným domem na přelomu 16. a 17. století, podobně jako tomu bylo u domů „U Zlatého…
Tento děkanský kostel nebýval vždy farním. Ve 14. století bývala plebánie u nynějšího kostela sv. Ignáce, jenž byl rovněž zasvěcen sv. Jakubu. Roku 1360 byl zmíněn plebán Mikuláš. 22. května 1360 si…
Jičín se již v 15. století dělil na vlastní město a podměstí, jež byly tři – Pražské, Holínské a Valdické. Ta byla od vlastního města oddělena hradbou ve tvaru nepravidelného čtverhranu s baštami a s…
O tomto rybníku a jeho zřízení se dochovala řada písemností, takže jeho vývoj můžeme popsat skoro od jeho vzniku, k němuž mohlo dojít v roce 1478, což dosvědčuje listina z 29. června téhož roku, v…
Známá bitva prusko-rakouské války, jež se odehrála 29. června 1866 u Jičína, se nevyhnula ani nedaleké obci Kbelnici. A z tohoto důvodu byl právě u ní zřízen vojenský hřbitov, kam byly postupně…
Kuželovitý čedičový kopec Zebín (399,4 m n. m.) se vypíná na severu jičínského katastru, a to přímo v linii obcí Kbelnice a Valdice. Od dávných dob býval znám zdejším silným pramenem, jemuž se říkalo…
Své jméno měla ves obdržet podle svého bájného zakladatele Střezaty, o čemž hovoří prof. Antonín Profous ve svém díle "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. IV. díl. S-Ž":…
Tato lokalita, o níž se ve známém dobovém pořekadle hovořilo, že se zde má kupovat zelí a cihly, byla osídlena již v době kamenné, což dokazuje nález broušených nástrojů a přeslenu z období kultury s…
Zdejší kostel byl zmíněn jako farní již ve 14. století (v popisu pražské diecéze z let 1344-1350), i když jeho počátky mohou být mnohem starší, protože podle některých pramenů existoval tento chrám…